Jesień to pora roku, w której intensywność i kierunek oświetlenia zmienia się w stosunku do lata i należy brać to pod uwagę przy planowaniu fotografowania – zwłaszcza jeżeli planujemy foto wyprawę w konkretne miejsce, które widzieliśmy latem. W początkowym okresie oświetlenie jest bardziej kontrastowe, potem zmienia się w kierunku barw stonowanych i szarości.

Aspekty te można wykorzystać kreatywnie, np fotografując postać w czerwonej kurtce na tle szarego, smutnego krajobrazu.

Inną zaleta jesieni są często występujące mgły, które maja wpływ na plastykę zdjęć, zwłaszcza tych plenerowych. Mgła przybiera różne postaci – może być gęsta i wszystko zasłaniająca jak dywan ale może być też delikatna i niska która pozwala dotrzeć światłu do fotografowanego obiektu, zmienia barwy i obniża kontrast wprowadzając pierwiastek magiczny do fotografii. Mgła to nic innego jak miliony kropelek wody, które punktowe oświetlenie zmieniają na rozszczepione co powoduje, że obiekt jest bardziej równomiernie oświetlony.

Jesień to wspaniałe pole do popisu dla osób obdarzonych wyobraźnia. Bierzcie zatem aparaty póki czas i fotografujcie. Możecie zrobić zdjęcie samotnego liścia pozostałego na gałęzi czy unoszącej się tuż nad taflą wody kilkucentymetrowej warstewki mgły.

Jesienią warto pamiętać o kołowym filtrze polaryzacyjnym który pozwoli kolor nieba czy promieni słonecznych.