Zapraszamy na fantastyczną wyprawę fotograficzną do Gruzji. Wyjazd łączy w sobie warsztaty fotografii krajobrazowej z niepowtarzalną okazja poznania historii, kultury i tradycji tego pięknego kraju. Miejsce, które choć odległe od Polski o setki kilometrów to bardzo nam Polakom bliskie. Większość z nas pamięta jednego z „Czterech pancernych” – Grigorija Szaakaszwilego 🙂 Znalazło by sie jeszcze kilku innych znanych z historii i filmu Gruzinów, ale opowiemy o tym na miejscu.
Jedziemy do kraju, którego znana historia sięga do II w p.n.e nazywanego przez Greków nadmorską Kolchidą i górzystą Iberią. Od 337 r n.e. Gruzja to kraj chrześcijański – ludzie naprawdę bardzo głęboko wierzą – jako 2-gie państwo na świecie (dlaczego o tym? poniżej znajdziecie tę informację). Gruzja to kraj, który według legendy otrzymał najlepszy kawałek świata od Boga. Piękne nadmorskie plaże Batumi (o których śpiewały Filipinki), strzeliste szczyty malowniczych łańcuchów górskich Swanetii, rozciągające się po horyzont równiny Imeretii i przepiękne winnice Kachetii.
Plener odbędzie się w maju co gwarantuje nam doskonałą pogodę. W planie mamy przewidziane wiele atrakcji i niespodzianek dla uczestników. Poniżej kilka istotnych informacji organizacyjnych.
Zobaczycie z nami Gruzję w przekroju. Zaczniemy i zakończymy naszą wycieczkę w Imeretii w mieście Kutaisi, gdzie znajduje się m.in. Parlament Gruzji oraz przepiękna katedrę Bagratii.
Następnie pojedziemy do Swanetii zobaczyć i fotografować niesamowite domowe baszty obronne w Mesti oraz piękne monumentalne góry.
Zmierzymy się z najprawdziwszym lodowcem Chaladi, aby zakończyć dzień kolacją w tradycyjnym domu wraz z gruzińską rodziną. Zasmakujemy prawdziwej kuchni gruzińskiej, spróbujecie przepysznych pierogów-sakiewek nadziewanych mięsem w rosole Chinkali, spróbujecie Chczapuri oraz lokalnych win i słynnej Czaczy, po której i przy której potańczymy. Dowiecie się kto pije z rogu, a kto z misy i dlaczego.
Będziemy wznosić toasty i słuchać jak sie je wznosi. Posłuchamy jaką wartością jest rodzina, ojczyzna, honor i pamięć o tych, którzy odeszli.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu będzie Tbilisi stolica Gruzji. Pięknie położona na dwóch brzegach rzeki Kuri. Zobaczycie i sfotografujecie najpiękniejsze miejsca w mieście. W większości będą to gotowe pocztówki. Pokażemy Wam m.in urokliwe Stare Miasto, bazylikę Sameba (największa na Kaukazie), a dla odświeżenia ciała i ducha skoczymy do najprawdziwszej parowej łaźni.
Z Tbilisi pojedziemy do Kacheti po drodze zwiedzając pierwszą stolicę Gruzji, Mtshetę (czyt. Mccheta) oraz pobliski monastyr wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, Jvari (czyt. Dżwarii ) – miejsce gdzie czas się zatrzymał wiele lat temu. Prawosławny Monastyr Krzyża, który powstał w IV w n. e. czyli w czasie gdy w Polsce Wandalowie walczyli z Gotam i Hunami, a Gruzini budowali już tak piękne kościoły.
Pojedziemy słynną Drogą Wojenną aby zrobić to jedno, wyjątkowe, pocztówkowe zdjęcie z Gruzji – jeśli dopisze nam pogoda.
Wracajac na równiny Imeretti postaramy się „urwać łeb” Hydrze oraz zwiedzimy jaskinię Prometeusza.
Nasza fotowyprawa będzie także okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także praktycznego zwiększenia umiejętności fotograficznych.
Termin pleneru:
Wyjazd: 13-05-2015, powrót: 21-05-2015
Koszt:
Zostaną podane przy okazji organizacji kolejnego pleneru.
Cena obejmuje:
Transport „z” i „na” lotnisko w Kutaisi
Transport podczas całego wyjazdu plenerowego.
Zakwaterowanie: Hostele i kwatery prywatne u gruzińskich rodzin, często standardem przewyższające hotele. Na pewno poziomem obsługi, czystością i traktowaniem gościa jak członka rodziny.
Wyżywienie:
- Śniadania wliczone są w cenę.
- Obiado-kolacje w Kutaisi i Mesti są wliczone w cenę, pozostałe nie. Natomiast zabierzemy Was w niepowtarzalne miejsca na kolacje. Czasami bardzo niepozorne, ale kulinarnie i smakowo BARDZO zacne.
Opieka pilota i wsparcie turystyczno-fotograficzne zapewniamy podczas całego wyjazdu. Służymy radą i pomocą w wszystkich nawet błahych sprawach. Organizujemy = pomagamy, czuwamy i dbamy o Was na każdym etapie.
Cena nie obejmuje:
Biletów lotniczych – proponujemy przelot liniami WizzAir i wspólny ich zakupów.
Ubezpieczenia – każdy uczestnik we własnym zakresie i zależnie od potrzeb dokonuje zakupu odpowiedniego wariantu ubezpieczenia.
Biletów wstępu.
Obiado-kolacji.
Wydatków osobistych.
Liczba uczestników:
8-10 osób
Zgłoszenia udziału:
Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie Formularza uczestnictwa, oraz wpłatę zaliczki w wysokości 150 Euro. Pozostała kwota do zapłaty gotówką na miejscu.
Zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu lub odwołania warsztatów z przyczyn niezależnych od nas. W takim przypadku wszelkie wpłaty zostaną zwrócone.
Dodatkowe informacje:
Dla kogo przeznaczony jest wyprawa fotograficzna?
Dla każdego kto chce zobaczyć i niebanalnie sfotografować uroki Gruzji. Dla osób, które chcą poszerzyć swoje umiejętności fotograficzne i poznać takich samych „pozytywnych wariatów” jak oni 🙂 Podróżujemy w grupie miłośników fotografii. Podróżujemy aby fotografować to co Gruzja ma najpiękniejszego.
Czym różni się wyprawa fotograficzna od klasycznych wakacji?
Przede wszystkim odbywa się ona w „tempie fotograficznym”, a wiec w atrakcyjnych miejscach spędzamy tyle czasu aby każdy zrobił odpowiednią ilość zdjęć. Mówiąc wprost – to nie jest wyjazd dla „normalnych” turystów którzy chcą zobaczyć wszystko i szybko 🙂 Po drugie wycieczki zaplanowane są tak, aby każde miejsce odwiedzane pokazało nam swój fotograficzny potencjał uzależniony zarówno od miejsca (często po za szlakiem turystycznych wycieczek) jak i czasu w którym tam będziemy (zachód i wschód słońca mają tu ogromne znaczenie). Będziemy wstawać przed wschodem słońca i wracać po jego zachodzie. Na wyprawie fotograficznej nie spieszymy się! Znajdujemy czas na rozstawienie statywu, wielokrotną ekspozycję czy po prostu podziwianie widoków.
Czy jest to wyprawa dla doświadczonych fotografów?
Nie! Podczas wyjazdu, opiekunowie będą pomagali i podpowiadali jak fotografować, na co zwracać uwagę i jak korzystać z ustawień i możliwości aparatu. Uczestnik może być zarówno początkującym fotoamatorem jak i doświadczonym fotografem. Odpowiemy na kazde, nawet najbardziej banalne pytania związane z fotografią. Każdy bedzie miał okazję i mozliowśc do zrobienia doskonałych zdjeć.
Jaki sprzęt fotograficzny powinien mieć ze sobą uczestnik wyprawy?
Zalecamy zabranie aparatów dających fotografowi pełna kontrolę (mile widziany tryb manualny) nad takimi parametrami jak czas, przesłona, balans bieli format zapisu (raw/jpeg) i czułość. Nie musi być to lustrzanka, wystarczy zaawansowany kompakt lub bezlusterkowiec, które również pozwolą efektywnie uczestniczyć w naszej wyprawie. Kolejnym istotnym i bardzo przydatnym elementem będzie statyw. Zależnie od możliwości finansowych zalecamy zabrać ze sobą solidny, mocny statyw (te z hipermarketów są dość miernym wyborem), ale jednocześnie na tyle lekki aby nie obciążał kręgosłupa podczas jego przenoszenia. Warto popytać znajomych, czy nie pożyczyliby nam swojego statywu jeżeli nie posiadamy własnego. Nalezy zadbać oczywiscie o odpowiednia ilość kart pamięci lub zabrać ze soba odpwoednie banki lub laptopy (odradzamy ze względu na ich ciężar). Konieczne jest posiadanie zapasowego akumulatora do aparatu oraz ładowarki. Jeżeli chodzi o obiektywy to przydatne będą zarówno długie teleobiektywy do zdjęć plenerowych jak i standardowe jasne „50-tki” podczas spacerów po mieście. Tak naprawdę każdy powinien zabrać takie szkła jakimi lubi fotografować. Zewnętrzna lampa błyskowa przyda się na pewno. Filtry i inne akcesoria to już osobisty wybór uzależniony od upodobań uczestnika. Nie jest konieczne dokupywanie dodatkowych obiektywów. Oczywiście poszerzą one możliwości fotograficzne podobnie jak filtry (zwłaszcza polaryzacyjny czy filtry szare), ale pamiętać należy że można takie elementy pożyczyć na miejscu od innych uczestników.
Zapraszamy,
Ekipa K2Photo.pl