Dziś słów kilka na temat tego co zrobić aby odzyskać skradziony lub zagubiony sprzęt foto.

Niestety nie ma tygodnia aby na Facebook’u nie pojawiała się informacja o skradzionym lub zagubionym sprzęcie fotograficznym. Często łupem złodziei trafia całą torba wypchana sprzętem. Po za tym, iż jest to przykre to również niezmiernie kosztowne zdarzenie dla okradzionego. Jeżeli tracimy fajna lustrzankę z dobrym obiektywem to zazwyczaj równocześnie tracimy kilka, kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku gdy ofiara jest fotograf zajmujący się ta profesją zawodowo to traci on również źródło utrzymania.

Co można zrobić gdy spotka nas taka sytuacja? Przede wszystkim zgłosić sprawę na Policji, przedstawić dokumenty zakupu sprzętu. Jakie są szanse na odzyskanie przez funkcjonariuszy naszego aparatu? Pewnie nie zbyt wielkie… Możemy więc na własna rękę szukać sprzętu na aukcjach internetowych, ew w lombardach, na giełdach i tego typu miejscach gdzie handluje się używanym sprzętem fotograficznym.

Jest jeszcze jedno miejsce. Pomysł powstał w głowie niejakiego Trevora Stehtera, który postanowił stworzyć platformę Lenstag, na której można rejestrować swój sprzęt foto i w razie kradzieży zgłosić ten fakt. W tym celu należy wypełnić prosty raport i przedmiot zostaje wpisany do bazy produktów poszukiwanych. Jednocześnie powstaje strona produktu na Lenstag, która bardzo dobrze indeksuje się w popularnych wyszukiwarkach m.in Google (Trevor jest pracownikiem Google). Co to oznacza? Jeżeli sprzęt pojawi się w sieci, to istnieje duże prawdopodobieństwo że zostanie „wyłapany” i będziemy mieli szanse go odzyskać.

Inną warta uwagi sprawą jest możliwość sprawdzenia w bazie czy używany aparat czy obiektyw, który chcemy kupić na aukcji nie jest przypadkiem na liście produktów poszukiwanych. Wystarczy poprosić sprzedawcę o podanie numery seryjnego i następnie wpisać go w wyszukiwarce wraz ze słowami „Lensatg” i „stolen”.

Dostęp do platformy jest całkowicie bezpłatny!

Proces rejestracji jest banalnie prosty. Wystarczy podać adres email oraz hasło.

Następnie możemy dodawać nasz ekwipunek do bazy wpisując nazwę (lista wyboru) oraz podając numer seryjny:

Kolejny etap to weryfikacja którą najłatwiej przeprowadzić przesyłając zdjęcie produktu z widocznym numerem seryjnym:

W przypadku gdy sprzęt zmienia właściciela (oczywiście legalnie 🙂 np w wyniku sprzedaży czy podarunku) , ten fakt odnotować:

Jeżeli spotka nas przykra sytuacja i stracimy sprzęt, wówczas wypełniamy krótki raport:

Skradziony sprzęt trafia na listę i posiada własna stronę, na której można nanosić informacje o jego odnalezieniu (np. na aukcji internetowej)

Mamy nadzieję, że Wasz sprzęt nigdy na takiej liście się nie znajdzie, jednak warto zapamiętać tę platformę i odwiedzać ja chociażby w celu weryfikacji kupowanego używanego obiektywu.

Oczywiście platforma Lenstag dostępna jest bezpłatnie również na urządzenia mobilne w sklepach z aplikacjami (linki znajdziecie na głównej stronie platformy).