W ostatnim czasie docierały do nas informacje o planowanym wprowadzeniu przez firmę Adobe mobilnej wersji Adobe Lightroom for iPad. Od dłuższego czasu pojawiały się spekulacje na temat tej wersji, były przykładowe screeny, niby przecieki, ceny. Potwierdziły się tylko informacje o tym, że firma Adobe wreszcie wprowadziła wersję na iPada (na iPhone pojawi się wkrótce).

 

Aplikacja działa bardzo dobrze, aktualnie (testujemy od kilu godzin) nie zauważyliśmy żadnych problemów. Wersja mobilna Adobe Lightroom jest jednak trochę okrojona, zabrakło np. precyzyjnego wyostrzania, ale to pierwsza wersja i zapewne lada chwila pojawią się uaktualnienia. Jak na pierwszą wersję, program oferuje bardzo dużo, zwłaszcza możliwość synchronizacji między urządzeniami, co jest bardzo wygodne. Katalogowanie, kolekcje jak w „dużej” wersji.

Zdjęcie z materiałów firmy Adobe

Co znajdziemy z kluczowych funkcji w wersji Adobe Lightroom Mobile:

  • Edytowanie i organizowanie obrazów w dowolnym miejscu i czasie wprost na iPadzie (na iPhonie wkrótce).
  • Poprawki zdjęć pochodzących z dowolnego źródła (oczywiście zaimportowanych wcześniej do iPada) od zdjęć ze smartfona po surowe RAWy, przy pomocy narzędzi znanych z desktopowej wersji Adobe Lightroom m.in: balans bieli, temperaturę barwową, ekspozycję, kontrast, cienie, światła, saturację itd. Kolejność znana z pełnej wersji.
  • Automatyczną synchronizację pomiędzy urządzeniami – testujemy.
  • Udostępnianie zdjęć – testujemy.
  • Oflagowywanie zdjęć
  • Histogram – wydaje się nam , że na razie tylko poglądowo. Testujemy.
  • Kadrowanie, obracanie, kilka filtrów

 

Ceny, ceny

Adobe Lightroom w wersji Mobilnej na iPada, można testować za darmo przez 30 dni. Posiadacze „Oferty Photoshop i fotografia” otrzymali wersję mobilną za darmo. Tak więc jeśli już masz pakiet Creative Cloud to możesz w ramach pakietu zacząć używać.


Konkurencja

Na rynku mobilnym istnieje kilka bardzo dobrych aplikacji do edycji zdjęć, które korzystając z nieobecności na rynku mobilnej wersji Lightrooma z powodzeniem wypełniały rynkową lukę. Ciekaw jestem jaka będzie odpowiedź twórców aplikacji typu Photosmith, którą mamy i bardzo sobie cenimy na wyjazdowych sesjach (posiada plugin do Lr), czy innych producentów. Czy Adobe zdominuje również mobilny rynek? Będziemy się przyglądać.

Wykorzystane screenshoty są własnoscią K2Photo.