Na początek zagadka 🙂
Przyjrzyj się tej fotografii i powiedz jaki sprzęt potrzebny jest do jej zrobienia?
Twoje odpowiedzi to:
- pełna klatka ?
- droga lustrzanka ?
- miliard pikseli na matrycy ?
- świetny jasny i drogi obiektyw makro ?
- zestaw lamp do makrofotografii ?
- stabilny statyw ?
Nic bardziej mylnego 🙂 Okazuje się, że takie zdjęcia można wykonać zwykłym, kilkuletnim aparatem kompaktowym. No może nie zupełnie tylko nim, ale wystarczy podręcznik Adama Słodowego i trochę wiedzy o optyce aby prostym sposobem zbudować odpowiedni zestaw.
A wiec, Alexey Kljatow mieszkający w Moskwie fotograf postanowił skonstruować tani zestaw do fotografii płatków śniegu. Wykorzystał w tym celu kompaktowy aparat Canon A650, analogowy obiekty Helios 44M-5 (do kupienia za kilkadziesiąt złotych na Allegro czy giełdach fotograficznych), deseczkę, czarna folię, taśmę klejąca, stary taboret i kawałek szyby.
Tak wygadał schemat budowy „aparatu”:
Konstruując zestaw Alexey wykorzystał zasadę bardzo często stosowaną w makrofotografii – oddalenie obiektywu od matrycy, co powoduje większe powiększenie poprzez wydłużenie ogniskowej. Na tej zasadzie działają pierścienie pośrednie które wykorzystujemy przy zdjęciach makro. Kolejnym zabiegiem było odwrócenie obiektywu tyłem na przód, co również dość często jest wykorzystywane przy amatorskiej fotografii makro (można zastosować tzw pocienienie odwrotnego mocowania)
A tak prezentował się po zakończeniu budowy:
W styczniu 2013 roku, wyszedł z tak skonstruowaną maszyna na swój balkon w moskiewskim mieszkaniu, postawił na nim odwrócony nogami do góry stary taboret, oparł na nim szybę i rozpoczął fotografowanie. Aparat przełączył na program „makro”. Z małej plastikowej butelki wyciął kilkucentymetrowy cylinder na którym oparł obiektyw. Wewnątrz cylindra oczywiście był już płatek śniegu który opadł na szybę. Plastikowy cylinder pełni rolę stabilizatora ponieważ Alexey nie korzystał ze statywu i fotografował „z ręki”. Od spodu szyba podświetlana latarką led przez dwie warstwy bezbarwnej folii wyciętej z torby po zakupach 🙂
Oto efekty jego pracy:
Piękne prawda? Alexey wykonał również serię „płatkowych portretów” z wykorzystaniem wełnianej tkaniny na której płatki prezentowały się równie pięknie. W tym przypadku oświetlał je latarką z boku, przez plastikowy cylinder.
Pozostałe fotografie przepięknych płatków śniegu do obejrzenia w serwisie flickr w tej oto galerii
Jak widzisz, nie trzeba wydawać majątku na drogi sprzęt (aparat, obiektyw, zestaw lamp, statyw etc) Alexey udowodnił ze domowym sposobem, wykorzystując produkty które są tanie i ogólnodostępne można stworzyć prosty zestaw którym wykonamy przepiękne zdjęcia. Oczywiście wymaga to praktyki, wielu prób i procesu postprodukcji ale efekty warte są poświecenia czasu.
Na koniec pokazujemy różnicę pomiędzy zdjęciem wykonanym samym aparatem oraz z zastosowaniem odwróconego zestawu Alexeja.